Wpływ łuszczycy na nastrój – nowe fakty

Wpływ łuszczycy na nastrój – nowe fakty
Rate this post

Ostatnio w moich wpisach poruszałem temat chorób współwystępujących z łuszczycą. Przy tej okazji warto po raz kolejny wrócić do sprawy zaburzeń nastroju, które często pojawiają się u osób chorych na łuszczycę. Temat ten już wielokrotnie poruszałem na łamach bloga, m.in. we wpisach:

– http://luszczyca-blog.pl/depresja-u-luszczyka/,

 http://luszczyca-blog.pl/niekonwencjonalne-metody-leczenia-luszczycy-psychoterapia-i-leczenie-przeciwdepresyjne/,

– http://luszczyca-blog.pl/psychika-chorego-w-luszczy/ .

Mimo to wciąż odnoszę wrażenie, iż wielu specjalistów nie docenia związku zaburzeń nastroju z łuszczycą i jej przebiegiem.

Związek między nastrojem a łuszczycą, był już wielokrotnie badany i potwierdzany, a wyniki tych badań przedstawialiśmy na łamach bloga.  Jednak badania opisane w artykule z 3. numeru „Przeglądu Dermatologicznego” rzucają nowe światło na ten temat i dostarczają wielu ciekawych informacji.

Głównym celem badania, była próba oceny związków zachodzących pomiędzy cechami choroby i stanem klinicznym chorych na łuszczycę a ich nastrojem.

Grupę badanych stanowiły osoby cierpiące na łu­szczycę, Równolegle do badania chorych na łuszczycę przeprowadzono badanie osób zdrowych, które dobierano odpowiednio pod względem płci, wykształcenia i wieku. Nie chorowały one na chorobę somatyczną i/lub psychiczną.

W badaniach wykorzystano trzy narzędzia: ankietę osobową, skalę oceny nasilenia łuszczycy (ang. Psoriasis Area and Severity Index – PASI) oraz kwestionariusz samopoczucia (ang. Profile of Mood States – POMS). Ankieta zawierała podstawowe informacje społeczno-demograficzne na temat osób badanych oraz ich zdrowia i przebiegu choroby.

Badania potwierdziły wpływ nastroju na przebieg choroby. Najważniejszym wnioskiem z badań jest to, że kobiety i osoby krócej chorujące częściej doświadczają nastroju negatywnego niż mężczyźni i osoby chorujące dłużej. Wydaje się, że w procesie leczenia łuszczycy kobiety i osoby krócej chorujące powinny być otoczone szczególną opieką.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *