Występowanie łuszczycy

Występowanie łuszczycy
Rate this post

Łuszczyca dotyka około 1-3% całej światowej populacji. Niektóre źródła podają, iż w Polsce choroba w różnych formach może dotykać nawet do 5% społeczeństwa!

Jak przedstawia się występowanie łuszczycy?

Łuszczyca, choć najczęściej pojawia się w drugiej i trzeciej dekadzie życia, może występować w każdym wieku – zarówno u noworodków, jak i u osób po siedemdziesiątce. Pierwszy szczyt zapadalności na łuszczycę, można zaobserwować około 22 roku życia. Drugi, już mniejszy obserwuje się między 50 a 60 rokiem życia. Choroba dotyka w takim samym stopniu kobiety jak i mężczyzn, choć łuszczyca stawowa występuje nieco częściej u kobiet.

Częstość występowania łuszczycy zależy od czynników geograficznych. Jest popularna w Europie, rzadziej spotykana u Azjatów, a sporadycznie u ludności czerwonoskórej. Ma to zawiązek z klimatem, ponieważ łuszczyca występuje tam gdzie jest on umiarkowany i chłodny, a nie gorący. Szacuje się, że populacja chorych na łuszczycę w Polsce wynosi około 800 tysięcy osób.

Zachorowania oraz nawroty choroby występują najczęściej wiosną oraz jesienią. Przyczyną może być działanie infekcji dróg oddechowych (częste przeziębienia w tym okresie) oraz zmniejszenie nasłonecznienia. Dlatego w tym czasie, polecamy szczególnie uważać, osobom chorującym na łuszczycę.

Rozwój zmian chorobowych zależy w dużym stopniu od czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych, ale więcej na ten temat w kolejnych wpisach.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *