Wzrasta występowanie łuszczycy na świecie

Wzrasta występowanie łuszczycy na świecie
Rate this post

Według najnowszych badań, współczynnik występowania łuszczycy, waha się na całym świecie, od 0 do 8,5%. Jak dotąd nie było przesłanek wskazujących na coraz częstsze występowanie choroby w niektórych populacjach.

Jednak w czerwcowym numerze British Journal of Dermatology (*K. Danielsen, AO Olsen, T. Wilsgaard, A.-S. Furberg, „Is the prevalence of psoriasis increasing? A 30-year follow-up of a population-based cohort”, British Journal of Dermatology, Volume 168 , Issue 6 , str. 1303/10 , czerwiec 2013; MN|07.10.2013) przedstawiono wyniki badań norweskich lekarzy, którzy przeanalizowali trendy występowania łuszczycy w ciągu minionych 30 lat.

Zebrane w latach 1979-2008 dane, zgromadzono na podstawie pięciu  badań populacyjnych, w których łącznie uczestniczyło 69 539 pacjentów chorych na łuszczyce, w wieku od 20-79 lat. Jak pokazują statystyki nastąpił wyraźny wzrost częstości występowania łuszczycy z 4,8% w 1979 r. do 11,4% w 2008 roku. Wzrost ten był obecny we wszystkich badanych grupach wiekowych.

Powyższe wyniki wyraźnie wskazują na wzrostową tendencję występowania łuszczycy na świecie. Prawdopodobnie spowodowana jest ona czynnikami środowiskowymi, zmianą stylu życia, jak również większa świadomością chorób obecnej populacji. Jednak jak sugerują sami badacze, wskazane są dalsze badania w tym kierunku.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *