Zmniejszenie wagi ciała wpływa na skuteczność leczenia łuszczycy

Zmniejszenie wagi ciała wpływa na skuteczność leczenia łuszczycy
Rate this post

Nie tak dawno pisałem o tym, że aktywność fizyczna i dieta, skutecznie wspomagają leczenie łuszczycy. Zauważono także, iż niektóre leki biologiczne stosowane w leczeniu łuszczy, mogą powodować wzrost masy ciała.

Właśnie dotarłem do kolejnych badań, które wprost potwierdzają tezę, iż redukcja masy ciała pacjentów u z łuszczycą, może zwiększyć efektywność stosowanego leczenia. W najnowszym numerze „Expert Opinion on Biological Therapy”, możemy znaleźć artykuł dotyczący wpływu zmniejszenia wagi chorych na skuteczność ich terapii.

Przebieg badania

Autorzy badania dotarli do ponad 200 otyłych pacjentów chorych na łuszczyce, którzy regularnie otrzymywali różne leki biologiczne. Osoby te, w sposób losowy zostały przypisane do dwóch grup:

1) otrzymującej dietę niskokaloryczną – otrzymywali jedynie 1000 kcal dziennie przez 8 tygodni,

2) otrzymującej dietę  normalną.

W obu badanych grupach nie występowały znaczące różnice w wieku, proporcjach płci, wadze ciała, BMI, PASI oraz czasu chorowania na łuszczycę.

Ciężkość objawów oraz skuteczność leczenia oceniano wykorzystując indeks PASI, który określany był na początku terapii i co 4 tygodnie, aż do zakończenia badania.

Kolejne badania potwierdzają pozytywny wpływ spadku masy ciała na skuteczność leczenia łuszczycy

Wyniki badania

Po 6 miesiącach średni spadek masy ciała w pierwszej grupie wynosił 12.9 ± 1.2 kg a w drugiej 1.5 ± 0.5 kg. Poprawa w ocenie PASI była wyższa w grupie osób ze zmienioną dietą (84% vs 69%). PASI 75 osiągnięto u 85,9% pacjentów z pierwszej grupy i 59,3% chorych z normalną dietą.

Wyniki badania potwierdzają więc, że spadek masy ciała może poprawiać efekty leczenia pacjentów z łuszczycą. 

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *