Związek łuszczycy z nadciśnieniem tętniczym?

Związek łuszczycy z nadciśnieniem tętniczym?
Rate this post

W internetowym wydaniu JAMA Dermatology pojawił się ostatnio bardzo interesujący artykuł, w którym autorzy badania przedstawiają związki pomiędzy łuszczycą, nadciśnieniem tętniczym oraz leczenia beta-blokerami.

nadcisnienie tętnicze łuszczyca
Na nadciśnienie tętnicze może chorować aż 8,4 mln Polaków

Przebieg badania

Aby określić związki między łuszczycą a nadciśnieniem naukowcy przeanalizowali dane blisko 80 000 kobiet z Nurses’ Health Study. Kobiety w wieku ok. 60 lat w 2008 roku wypełniały dwa razy do roku kwestionariusze zawierające pytanie związane z nadciśnieniem i łuszczycą. Następnie wykonano analizę statystyczną zebranych danych.

Wyniki badania

Wyniki badania wskazują, iż starsze kobiety (w wieku pomenopauzalnym) z nadciśnieniem tętniczym lub leczone przewlekle beta-blokerami, są zdecydowanie bardziej narażone na rozwój łuszczycy. Ryzyko rozwoju łuszczycy wzrasta aż o 27% u kobiet, które chorują na nadciśnienie tętnicze od co najmniej 6 lat  (w porównaniu do kobiet z prawidłowymi wartościami ciśnienia). Co więcej, kobiety przyjmujące beta-blokery przez ponad 6 lat są o 39% bardziej narażone na rozwój łuszczycy (niż osoby nigdy nie otrzymujące leków z tej grupy). Takich związków nie wykazano w przypadku innych leków kontrolujących nadciśnienie.

Wnioski

Na podstawie analizy wyników, autorzy badania sugerują, iż u pacjentów leczonych na nadciśnienie powinno zwrócić się szczególną uwagę na wczesne wykrywanie łuszczycy. Z drugiej jednak strony potrzebne są dalsze badania, by potwierdzić i wyjaśnić mechanizmy leżące za obserwacjami naukowców. Klinicyści powinni też pamiętać, że łuszczyca nie jest tylko chorobą skóry i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych czy cukrzycy typu 2.
Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *