Żyworódka pierzasta – naturalna alternatywa dla leków sterydowych?

Żyworódka pierzasta to pochodząca z Madagaskaru wieloletnia roślina tropikalna, która jak pokazują badania, z powodzeniem może zostać wykorzystana w leczeniu łuszczycy. Efekty terapii żyworódką zaprezentowane podczas Krakowskiej Konferencji Kosmetologicznej („Nowoczesna Kosmetologia – od nauki do biznesu.” Kraków 28 maja 2016), były tak spektakularne, iż sugerowano, że tego typu terapia, wkrótce może nawet zastąpić leczenie sterydowe w łuszczycy. 

Żyworódka pierzasta występuje w strefie tropikalnej, gdzie porasta słabe gleby, kamieniste wzgórza oraz skaliste brzegi. W Europie jest hodowana w warunkach domowych, przeważnie jako roślina doniczkowa. Rodzaj Kalanchoe należy do rodziny grubszowatych Crassulacae i zawiera około 1500 gatunków. Do najważniejszych odmian należą Kalanchoe daigremontiana i Kalanchoe pinnata.

Poza właściwościami bakteriobójczymi oraz grzybobójczymi Kalanchoe, wykazano jej właściwości uspakajające, oczyszczające organizm z toksyn, a także przyspieszające gojenie ran. Wysoka zawartość garbników wyjaśnia właściwości przyspieszające gojenia ran, ściągające. Ponadto stwierdzono zawartość hydroksyproliny odpowiedzialnej za regenerację uszkodzonej tkanki skórnej.

zyworodka pierzasta łuszczyca
Czy leki oparte o Żywóródkę Pierzastą, okażą się cudownym remedium na łuszczycę?

Żyworódka pierzasta jako alternatywa dla leków sterydowych w leczeniu łuszczycy.

W celu potwierdzenia działania regeneracyjnego Żyworodki w zmianach łuszczycowych, przeprowadzono eksperyment, w którym wzięło udział 40 ochotników. Preparat leczniczy stanowiła emulsja z ekstraktem z Żyworódki przeznaczona do stosowania zewnętrznego. Osoby poddane eksperymentowi nie zażywali leków oraz preparatów miejscowych, mogących zafałszować wyniki eksperymentu. Każda z osób stosowała krem dwa razy dziennie przez okres trzech miesięcy. Badania przyniosły pozytywne rezultaty. Zmiany skórne znacznie się rozjaśniły, a blaszki łuszczycowe zniknęły. Efekt terapii utrzymywał się do roku czasu. Obecnie trwają jeszcze badania leku opartego na Żyworódce, ale być może już w ciągu 2 lat pojawi się on na rynku. Spektakularne efekty terapii, przedstawiono podobno w postaci zdjęć na wyżej wymienionej konferencji.

Według autorów cytowanego tekstu, powyższy eksperyment potwierdza „cudowne” właściwości związków roślinnych, które być może wkrótce będą nawet stanowić alternatywę dla preparatów zawierających kortykosteroidy. Czy jednak obietnice autorów badania zostaną spełnione? – czas pokaże.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *